• W szkole

• DORADCA ZAWODOWY

• POMOC EDUKACYJNO-ZAWODOWA-POSTAW NA SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ!

Niezależnie od podjętych decyzji i wyborów, najważniejsze to mieć marzenia.
            Dzięki nim ludzie osiągają wielkie rzeczy,
            a niemożliwe staje się możliwe.

KIEROWNIK SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO
            Centrum Kształcenia Praktycznego
            Skwierzyna ul. Mickiewicza 3

mgr inż. Maksymilian Jankowski

DORADCA ZAWODOWY

Centrum Kształcenia Praktycznego
            Skwierzyna ul. Mickiewicza 3

mgr  Agnieszka Lechman

Zadania szkolnego doradcy zawodowego:

1. Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kariery zawodowej.

2. Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia zawodowego.

3. Wskazywanie osobom zainteresowanym ( młodzieży, rodzicom, nauczycielom), źródeł dodatkowej, rzetelnej informacji na poziomie regionalnym, ogólnokrajowym, europejskim i światowym na temat: - rynku pracy,

- trendów rozwojowych w świecie zawodów,

- możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów w różnych obszarach świata, pracy,

- instytucji i organizacji wspierających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu codziennym i zawodowym,

- alternatywnych możliwości kształcenia dla młodzieży z problemami emocjonalnymi i niedostosowaniem społecznym.

4. Udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom.

5.Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy ucznia.

6.Prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i przyjęcia roli zawodowej.

7. Kierowanie w sprawach trudnych do specjalistów: psychologów w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, doradców urzędu pracy, lekarzy, itp.

Drogi uczniu! Drogi rodzicu!

W gabinecie szkolnego doradcy zawodowego możesz liczyć na profesjonalną pomoc edukacyjno-zawodową.

Zapraszamy na konsultacje indywidualne oraz zajęcia grupowe w Multimedialnym Centrum Informacji, Kariery i Szkolnictwa Zawodowego.
            Zapewniamy pomoc w zakresie wyboru zawodu, zdobycia dodatkowych kwalifikacji a także kierunku dalszego kształcenia zgodnie ze zdiagnozowanymi predyspozycjami i preferencjami.
            Pomagamy określić oczekiwania zawodowe, ocenić cechy charakteru, zainteresowania i uzdolnienia. Organizujemy zajęcia aktywizujące, dzięki którym przygotujesz się do wejścia na rynek pracy i nauczysz się jak skutecznie jej poszukiwać.
            Zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej i przygotowanie młodych ludzi do mobilności w zmieniających się warunkach w dzisiejszych czasach jest problemem bardzo trudnym, a zarazem ważnym, gdyż decyduje o Twoim przyszłym życiu, zadowoleniu, szczęściu i samorealizacji.
            Dlatego nie warto czekać z tą decyzją do ostatniej chwili.
            Wspólnie ustalimy jakie są Twoje ambicje, możliwości, pragnienia i mocne strony. Pozwoli to nam na przybliżenie Twojej drogi do sukcesu.

Korzyści wynikające z działalności szkolnego doradcy zawodowego

1 . Dla indywidualnych odbiorców:

- Dostęp do informacji zawodowej dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

- Poszerzanie edukacyjnych i zawodowych perspektyw uczniów.

- Świadome, trafniejsze decyzje edukacyjne i zawodowe.

- Ułatwienie wejścia na rynek pracy dzięki poznaniu procedur pozyskiwania i utrzymania pracy.

- Świadomość możliwości zmian w zaplanowanej karierze zawodowej.

- Mniej niepowodzeń szkolnych, zniechęcenia, porzucania szkoły a potem pracy, jako konsekwencji niewłaściwych wyborów.

2. Dla państwa i władz lokalnych:

- Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej konieczności racjonalnego planowania rozwoju zawodowego przez jednostki.

- Podejmowanie właściwych decyzji, efektywnie przeciwdziałających bezrobociu.

- Zapewnienie powszechności i dostępności usług doradczych zalecanych przez Komisję Unii Europejskiej.

3. Dla pracodawców:

- Zwiększenie szansy znalezienia odpowiednio przygotowanych kandydatów świadomych oczekiwań rynku pracy.

Zbiór testów i narzędzi diagnostycznych do wykonania w domu- TESTY