BIBLIOTEKA
BIBLIOTEKA SZKOLNA- MULTIMEDIALNE CENTRUM INFORMACJI
"Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach."
Biblioteka szkolna mieści się w budynku CKZ, ul. Mickiewicza 3. Jest pracownią służącą realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły, potrzeb i zainteresowań uczniów, doskonaleniu warsztatu pracy ucznia i nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej oraz wspieraniu ucznia w procesie samokształcenia. Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory piśmiennicze i audiowizualne na miejscu i w formie wypożyczeń. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice.
Zasady korzystania z biblioteki oraz prawa i obowiązki czytelników określa regulamin biblioteki.
BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA
Nauczyciel bibliotekarz- mgr Janina Musialska
ZAPYTAJ BIBLIOTEKARZA- POMOC ZDALNA
Biblioteka pracuje w systemie
e-biblio dostępnym poprzez Librus.
W naszej bibliotece znajdziesz:
- Lektury szkolne (również z opracowaniem)
- Słowniki, leksykony, itp
- Książki popularnonaukowe
- Literaturę dla młodzieży – bogaty wybór, nowości
- Książki w języku angielskim, niemieckim
Święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data – 23 kwietnia, jest symboliczna dla literatury światowej -w ten dzień zmarli wybitni poeci: Miguel de Cervantes i William Szekspir.
Zawsze, ale w tym dniu szczególnie, należy pamiętać o zaletach czytania książek:
*czytanie pomaga rozwijać język, słownictwo, poprawia ortografię;
*czytanie uspokaja i redukuje stres, poprawia koncentrację;
*czytanie rozwija myślenie, pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć;
*czytanie dostarcza nam wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, technice, przyrodzie i o wszystkim o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej;
*czytanie pozwala lepiej wyrażać myśli, rozumieć innych i świat;
*czytanie to wartościowe spędzanie czasu.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie czkają nowości książkowe- mądre i wartościowe!
CZYTAMY STANISŁAWA LEMA!
Z okazji 100. rocznicy urodzin Sejm jednomyślnie uchwalił Stanisława Lema patronem roku 2021. POLSKI PISARZ GATUNKU HARD SCIENCE FICTION, FILOZOF, PATRON SZKOŁY.....
Polona udostępniła 8 bezpłatnych ebooków Stanisława Lema.
Miłej lektury!!
NAJPIĘKNIEJSZE BIBLIOTEKI ŚWIATA- wirtualny spacer
KSIĄŻKI, LEKTURY, OPRACOWANIA ONLINE
Zasady działania biblioteki w okresie zapobiegania epidemii COVID-19
Procedura korzystania z biblioteki szkolnej przy ZSTiO
Cel procedury i zakres stosowania.
W związku z sytuacją zaistniałą w Polsce, opublikowanym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, Rozporządzeniem MEN zdn. 11 marca 2020 r. (z późniejszymi zmianami) oraz Strona 13 z 19 wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek na rok szkolny 2020/2021 wprowadzone zostają procedury mające na celu ochronę zdrowia i życia wszystkich pracowników oraz podopiecznych, ich rodziców i prawnych opiekunów. Procedura obowiązuje pracownika biblioteki oraz wszystkich uczniów i pracowników Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skwierzynie. Niniejsza procedura dotyczy przebywania i korzystania przez ucznia z biblioteki od dnia 01 września 2020 r. w reżimie sanitarnym.
Sposoby postępowania.
1. Godziny otwarcia biblioteki są dostosowane do potrzeb czytelników.
2. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
3. W bibliotece przebywać może 1 użytkownik zabezpieczony w maseczkę i rękawiczki. Przy wejściu do biblioteki należy zdezynfekować ręce. Informacja na ten temat umieszczona jest przy wejściu do biblioteki.
4. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).
5. Możliwe jest zdalne zamówienie książek w formie wiadomości wysłanej do nauczyciela biblioteki: dziennik elektroniczny, e-mail, fb biblioteki.
6. Informację o terminie odbioru książki bibliotekarz przesyła drogą elektroniczną.
7. Książki do wypożyczenia podaje czytelnikowi nauczyciel biblioteki.
8. Zwrócone książki lub materiały biblioteczne podlegają trzydniowej kwarantannie. Przechowywane są w wyznaczonym miejscu (pudełko kartonowe lub regał), na którym umieszczona jest data zwrotu (rozpoczęcia kwarantanny) oraz data zakończenia kwarantanny. W tym okresie książek nie wolno dotykać.
9. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu.
10. Po odbytej kwarantannie nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych egzemplarzy i odkłada książki na właściwe dla nich miejsce.
11. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARSCoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny tych zbiorów od 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.
12. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).
13. Zapewnia się regularnie czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się użytkownicy, np. blaty, klamki drzwi wejściowe, poręcze, oparcia krzeseł.
14. W związku z sytuacją epidemiczną wstrzymuje się do odwołania: korzystanie z czytelni, wolnego dostępu do półek. Obowiązywanie procedury. Niniejsza procedura obowiązuje od dnia 01 września 2020 r. do odwołania.