• PODPASKI W SZKOLE DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY 2022/2023

• Od  września 2022 roku ruszayła druga edycja wspólnego programu Kulczyk Foundation i Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”. W ZSTiO Skwierzyna. Zostaliśmy zakwalifikowani jako jedna z 14 szkół w województwie lubuskim.

Opis projektu

„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” jest programem Kulczyk Foundation i marki Rossmann. Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.

Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny to program realizowany w naszej szkole w 2022/2023 roku szkolnym dzięki  Kulczyk Foundation oraz firmę  Rossmann.

Nasze działania rozpoczęliśmy od promocji programu na stronie szkoły, fb, instagramie, wśród młodzieży i rodziców, oznakowaliśmy korytarze i toalety . Na bieżąco „ Różowe skrzyneczki” są uzupełniane przez wolontariuszki w środki higieniczne. Przypominamy, że każda uczennica może z nich korzystać za darmo.

Wkrótce odbędzie się cykl zajęć edukacyjnych dla młodzieży.

PODSUMOWANIE PROGRAMU

PODSUMOWANIE PROGRAMU OGÓLNOPOLSKIEGO W ZSTiO „PODPASKI W SZKOLE DLA KAŻDEJ DZIEWCZYNY”

"Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny„ to program, który realizowaliśmy w roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole. Jego realizacja była możliwa dzięki KULCZYK FUNDATION I FIRMĘ ROSSMAN. Zostaliśmy zakwalifikowani do niego jako jedna z 14 szkół w województwie lubuskim. Dzięki projektowi nasze dziewczęta w szkole i internacie miały stały, darmowy dostęp do środków higienicznych- podpasek ,które były dostępne w „Różowych skrzyneczkach”. W ramach programu nauczyciele wzięli udział w darmowych szkoleniach a uczniowie w zajęciach edukacyjnych. Szczególne podziękowania dla uczennic LO- wolontariuszek z samorządu uczniowskiego ZSTiO : Julii Nowak, Dominiki Bieńko oraz Julii Szałachowskiej za zaangażowanie w projekt.

Mamy dobrą wiadomość. „RÓŻOWE SKRZYNECZKI” ZOSTAJĄ W SZKOLE NA STAŁE.

Samorząd uczniowski.